Back to top

Awards

Esperance Senior High School has a strong and proud history of outstanding achievement in academic, vocational, cultural and sporting fields.

We are very proud of the many awards students consistently achieve during their time at Esperance Senior High School and acknowledge their talents and determination to succeed, as well as the commitment of staff to provide the variety of opportunities and support through which students can excel. Some of these awards are listed below:

Byron Byrne – 1989 Dux of the school and 1996 Rhodes Scholar.

Follow the Dream: Partnerships for Success Program – finalist in the 2013 Department of Aboriginal Affairs Indigenous Service Award and semi-finalist in the Regional Achievement and Community Horizon Power Leadership and Innovation Award.

Bush Rangers Cadets – WA state finalists of the National Landcare Awards – 2013 (Junior Landcare Team Award).

2015:

  • Graduation rate: 100% for the 131 students 
  • 24% of ATAR students achieved a scaled score of 75+ in one or more WACE courses 
  • Median ATAR: 79.5 (for 51 students) or 80.1 (for 48 of the students who applied for university entrance) 
  • 93% of VET students received a full qualification – i.e. Certificate II or higher  Department of Education Attainment Rate: 89% of students (this relates to an ATAR rank of 55 or greater or a Certificate II or higher) 
  • Of the 14 ATAR subjects, for the Average Scaled Score, eight subjects exceeded expectations by more than one standard deviation (a significant achievement): Biological Sciences, Chemistry, Economics, Geography, Human Biological Sciences, Mathematics, Physical Education Studies and Visual Arts. The remaining courses achieved within expected level 
  • The best or second best subject counting towards a student’s ATAR score: Economics 71% of students, Visual Arts 71%, Human Biological Studies 64%, Geography 60%, Biological Sciences 60%, Chemistry 58% and English 52% 
  • Twelve students achieved an ATAR in the 90s (three above 98!): Ashlee Clare (98.65), Melissa Schutz (98.60), Connor Flanagan (98.45), Travis Jennings (96.80), Jessica Cook (96.60), Cohen Robinson (94.75), Aleisha Dillon (94.40), Rose Young (94.35), Sam Curtis (92.70), Georgia Beisley (92.10), Sarah Callow (91.05, Jarrod Sharpe (90.30). 
  • Six students achieved an ATAR in the high 80s: Connor Davies, Tim McIntyre, Jade Peters, Jasmine Lewis, Osheanah Bricknell and Abby McWilliam. 
  • School Curriculum and Standards Authority’s Exhibitions and Awards included: 1. Certificate of Distinction (VET) – Top 0.5% of students in the State for Certificate II or higher: Olivia Keevil (Business Services), Brayden Barker (Building and Construction), and Gabrielle Parker (Hospitality) 2. Certificate of Commendation – twenty A Grades or more (in course units) over years 11 and 12: Connor Flanagan 
  • Scholarship Winners: Sarah Callow (Three scholarships achieved: UWA Diversity and Merit Award and one for being the top Aboriginal ATAR student for public schools); Ashlee Clare (George Alexander Scholarship - Murdoch University); and Grace Fletcher (AustralianSuper in Excellence Award). 
  • ESHS in the top 15 schools in the State for student results in Biological Sciences and Geography. Well done, students and Mr Maccan and Mr Turner! 
  • Best performing subject in the school: Economics (Mr Reading), with an outstanding average scaled score of 72.50. The next two top performing subjects were Chemistry (69.82 - Mr Kruger) and Biological Sciences (69.12- Mr Maccan). 
  • League Tables – ESHS made two lists: Top 50 WACE schools for students who achieved a WACE course score of 75 or above – ESHS ranked 30thand the Top 50 Median ATAR schools – ESHS ranked 42nd

.2014

  • Graduation Rate: 99%.
  • ATAR (Australian Tertiary Admissions Rank) over 90%: Sam Rigney, Alicia Jackson, Lachlan Kipling, Claude Spencer, Hannah Shipley and Bree Wickstein.
  • Twenty-four ATAR students out of 28 were offered a university placement.
  • Subjects greater than State average: 12
  • Curtin University’s Excellence Scholarship and Principal’s Recommendation Award: Bree Wickstein.
  • Ralph Pervan Scholarship (University Hall) and Alumni Swans Rural Scholarship (UWA): Quinn Matthews.
  • School Curriculum and Standards Authority - VET Exhibition Winner: Jamison Shearer (Business) - top student in the State.
  • Outstanding VET student for the Westscheme Award: Jonathan Burr (Automotive).
  • School Curriculum and Standards Authority - Certificate of Distinction (VET): Jamison Shearer (Business) and Rebecca Conklin (Agriculture) - top 0.5% of students in the State.
  • A 79% Attainment Rate for the number of students completing Certificate II or higher in VET and/or achieving an ATAR over 55.
  • A  96% Completion Rate in VET.
  • Esperance Community Education Campus Scholarship: Terina Rigby.
  • Rotary Exchange to Sweden: Alicia Jackson.

2013

  • Graduation Rate: 100% for the 4th year in a row.
  • ATAR (Australian Tertiary Admissions Rank) over 90%: Carlos Villamayor, Simonne Brown, Jess Crisp, Shelley Defrenne, Emily Witham, Abbie Barker, Evangeline Drabik, Alex Shaw, Amanda Marold, Brent English, Mikayla Plecas and Gerrit Speelman. 
  • ESHS in the top 15 schools in the State for Mathematics 3A/B.
  • WACE exam subjects above like schools and State (DoE) average: 13
  • University of Western Australia’s Vice Chancellor’s Award of Distinction: Emily Witham
  • Harry Perkins Memorial Scholarship (Curtin University): Brent English
  • Puggy Hunter Memorial Scholarship (Health Sciences), Aileen Plant and Harry Perkins Memorial Scholarships (Curtin University): Ella Moir
  • Edith Cowan Indigenous Commonwealth Scholarship: Yebble Isaacs
  • An 88% Attainment Rate for the number of students completing Certificate II or higher in VET and/or achieving an ATAR (Australian Tertiary Admissions Rank) over 55.
  • A 97.37% Certificate II or higher completion rate in VET.
  • ESHS ranked 24th in the State for VET.
  • VET Exhibition Award - Hospitality (top student in the State):  Morgan Hall.
  • Certificate of Distinction (top 0.5% of students in the State): Morgan Hall (Hospitality) and Wade Bush (VET – Rural Production).
  • Esperance Community Education Campus Scholarship: Kate Sainty.
  • Australian Super Westscheme Division Award for Excellence in VET: Georgia Ryan.
  • Finalists in the School Curriculum and Standards Authority’s Vocational Education and Training Awards: Samantha Ratcliff, Morgan Hall, Wade Bush and Steven Howe.
  • University Hall Accommodation Schloarship awarded to Jessica Crisp.
  • Australian Vocational Student Prize and Prime Minister’s Award for Skills Excellence recipients: Georgia Ryan (Business) and Amanda Devenish (Children’s Services).
  • Murdoch University Vice Chancellors Award for Academic Excellence 2014: Georgina Stagg

2012

  • Graduation Rate: 100%.
  • ATAR (Australian Tertiary Admissions Rank) over 90%: Bill Kirchner, Sally Elliott, Naomi Halls, Grace Williams, Jak Cary, Tom Ferguson, Teal Harris, Andrea Vermeersch, Annika Helenius, Sam Burr, Blake Rawlinson, Kirsten Sudmeyer, James Ladbrook, Courtney Spencer, Martyn Craft, Liam McGovern.
  • ESHS was in the top 15 schools in the State for Maths 3A/B and Biological Sciences.
  • Fifty-six students achieved front door entry to university.
  • Dux of Esperance Senior High School: Grace Williams.
  • Wholly School Assessed Subject Award: Katrina Saillard.
  • VET Exhibition Award (top student in the State): Rhiannon Tolliday (Community Services - Child Care).
  • Certificate of Distinction: Rhiannon Tolliday (Child Care), Jessamy Dainton (Rural Production) and Megan Dahmen (Community Recreation).
  • Curtin University Scholarships: Annika Helenius, Naomi Halls, Sharon Mandoreba, Zoe Moir, Sarah Bridge (deferred from 2011).
  • Cliffs Mining Scholarships: Jak Cary and James Ladbrook.
  • Esperance Community Education Campus (ECEC) Scholarship: Thomas Ferguson.
  • UWA Undergraduate Awards and Scholarship Program recipients: Grace Williams (Excellence Award); Bill Kirchner (Diversity and Merit).
  • Australian Vocational Student Prize recipients: Shannon Corry (Business) and Jurgens Thiart (Building and Construction).

2011

  • Graduation Rate: 100%.
  • ATAR (Australian Tertiary Admissions Rank) over 90%:  Jordan Slater, Shannen Oversby, Felix Spencer, Emily Heinrich, Katelin Cary, Ben Jackson, Sarah Bridge, David Mears, Georgia Grant, Jeffrey Duncan, Sharnae Zanotti, Michelle Chippendale, Melissa Halls, Elise Foley, Callum Janssan, Anton Speelman, Steven Defrenne, Jack Richardson, Hannah Palmer.
  • Certificate of Excellence for 10 or more A grades in years 11 and 12: Jordan Slater, Katelin Cary and Jack Guthrie.
  • Dux of Esperance Senior High School and Highest TEE Score Student Regional winner: Jordan Slater.
  • Westscheme Award for Excellence: Shannen Govans.
  • Wholly School Assessed (WSA) Student: Toby Fauser.
  • Rotary Student Exchange 2012: Ben Jackson, Sarah Russell and Evangeline Hooper.
  • Subjects greater than State average: 16.
  • 100% of students gained front door entry to university or a Certificate II or higher TAFE qualification.
  •  The school was ranked 13th in the State for the Australian Tertiary Entrance Rank (ATAR) median.
  • The school was ranked 18th in the State for Vocational Education and Training attainment.
  • UWA Fogarty Scholarship: Jordan Slater - Diversity and Merit Award and Excellence Award: Paul McCrea and John-Mark Sommerville - Diversity and Merit Award (deferred from 2011).
  • 2011 Australian Vocational Student Prize (worth $2000): Emma Boyd (Agriculture), Toby Fauser (Automotive) and Shannen Govans (Business).

2010

  • Graduation Rate: 100%.
  • TER (Tertiary Entrance Rank) over 90%: 
  • Paul McCrea (in the 99+ Club), John-Mark Sommerville, Mitchell Scott, Tyler Marshall, Henry Ellett, Zara Kolatowicz, Sharree Williams, Stuart Caulfield, Michelle McCleary.
  • Certificate of Excellence for 10 or more A grades in years 11 and 12: Trent Dunn, Tracey MacNish, Mitchell Scott.
  • Dux of Esperance Senior High School and Highest TEE Score Student Regional winner: Paul McCrea.
  • Top Westscheme VET Student and Certificate of Distinction (VET Sport): Kristy Maloney.
  • Wholly School Assessed (WSA) Subject Award: Trent Dunn.
  • Medical Rural Bonded Scholarship: Mitchell Scott.
  • Rotary Student Exchange to Germany 2011: John-Mark Sommerville.
  • Subjects greater than State average: 14.
  • 98% of students gained front door entry to university or a Certificate II or higher TAFE qualification.
  • The school was in the Top 50 Schools list for Vocational Education and Training attainment (22nd in the State).

Tournament of Minds – a critical and creative thinking competition

 

YEAR

REGIONAL FINALS

STATE FINALS

NATIONAL FINALS

2002

Social Sciences

Social Sciences

Social Sciences (Won) in Melbourne

2003

 

Social Sciences

Maths Engineering

Language Literature

Social Sciences

Maths Engineering

Language Literature

Social Sciences (Honours) in Darwin

2004

Social Sciences

Maths Engineering

Language Literature

Social Sciences

Maths Engineering

Language Literature

Social Sciences (Honours)

Language Literature (Honours) in Perth

2005

Social Sciences

Maths Engineering

Language Literature

Social Sciences

Maths Engineering

Language Literature

 

2006

Maths Engineering

Social Sciences

Language Literature

Maths Engineering

Social Sciences

Language Literature

Maths Engineering (Won)

Social Sciences (Honours) in Adelaide

2007

Language Literature

Maths Engineering

Language Literature

Maths Engineering

Language Literature  (Won) in Canberra

2008

Language and Literature

Language and Literature

 

2009

Applied Technology

Language Literature

Applied Technology

Language Literature

Applied Technology (Won) in Brisbane

2010

Language Literature

Language Literature

 

2011

Language Literature (Creativity award)

Language Literature

(Creativity award)

Language Literature (Honours) in Hobart

2012

Language Literature

Social Sciences

Language Literature

Social Sciences

 

2013

Language Literature

Language Literature

 

2014

Language Literature

Social Sciences

Language Literature

Social Sciences

Language Literature (Honours)

Social Sciences (Honours)

2015

Language Literature

Social Sciences

Language Literature

Social Sciences

Language Literature (Won) in Sydney

Social Sciences (Honours) in Sydney